Statut Stowarzyszenia KoLiber
Niniejszy Statut został przyjęty przez Konwent Stowarzyszenia KoLiber 15 grudnia 2001 roku ze zmianami:
- 13 grudnia 2003 roku,
- 18 grudnia 2004 roku,
- 17 kwietnia 2005 roku,
- 18 grudnia 2005
- 5 grudnia 2009
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- Tworzy się Stowarzyszenie o nazwie: Stowarzyszenie KoLiber zwane dalej Stowarzyszeniem.
- Centralną siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa, a terenem działania państwo Rzeczpospolita Polska.
- Stowarzyszenie jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym i po rejestracji nabywa osobowość prawną.
- Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z jego nazwą i symbolem oraz pieczęci podłużnej z nazwą i adresem siedziby.
- Ust. 1. Stowarzyszenie może tworzyć terenowe jednostki organizacyjne.
Ust. 2. Oddziały Stowarzyszenia mogą posiadać osobowość prawną. - Stowarzyszenie dąży do:
- wykształcenia elit ideowych o poglądach konserwatywno-liberalnych, zdolnych wziąć czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym kraju,
- urzeczywistniania idei społeczeństwa obywatelskiego,
- propagowania idei konserwatywno-liberalnej i katolickiej nauki społecznej, szczególnie wśród młodzieży gimnazjalnej, licealnej a także studiującej,
- odbudowy (szczególnie wśród ludzi młodych) fundamentalnych wartości cywilizacji łacińskiej, takich jak:
Rozdział II
Cele i środki działania
- wolność jednostki,
- własność prywatna,
- poszanowanie prawa,
- sprawiedliwość,
- prymat etyki w polityce,
- pomagania w zdobywaniu wiedzy i kwalifikacji umożliwiających ludziom młodym pełnienie funkcji społecznych i zawodowych w społeczeństwie,
- ułatwiania młodym kontaktów z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi,
- promocji kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do niej adresowanej,
- propagowania idei samorządności wśród ludzi młodych,
- promocji ekologii i ochrony środowiska,
- promocji kultury fizycznej, sportu i turystyki, szczególnie wśród ludzi młodych,
- działania na rzecz zwiększenia obronności kraju,
- propagowania współpracy międzynarodowej i poszerzania wolności przepływu osób, usług, towarów i kapitału, a także informowania o związanej z tym działalności organizacji międzynarodowych, politycznych i gospodarczych, w szczególności: Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu, Światowej Organizacji Handlu, Unii Europejskiej, itp.
- Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- współpracę dla realizacji celów statutowych z organizacjami pokrewnymi ideowo,
- wyrażanie opinii w sprawach publicznych i uczestnictwo w życiu publicznym i kulturalnym,
- organizowanie zebrań, mityngów, spotkań dyskusyjnych, odczytów, seminariów, konferencji i kongresów,
- prowadzenie działalności wydawniczej,
- prowadzenie działalności gospodarczej zgodnej z zasadami Stowarzyszenia i obowiązującymi przepisami,
- gromadzenie środków finansowych na cele statutowe Stowarzyszenia,
- organizację wymian międzynarodowych,
- współpracę i uczestnictwo w organizacjach krajowych i międzynarodowych,
- promocję młodych, wykwalifikowanych kadr wśród instytucji i osób zainteresowanych tworzeniem konserwatywno-liberalnego porządku państwa,
- współpracę z naczelnymi i terenowymi organami administracji publicznej w upowszechnianiu celów i zasad Stowarzyszenia,
- udział w postępowaniach toczących się przed organami państwowymi, których wynik jest istotny dla osiągnięcia lub obrony celów Stowarzyszenia,
- udział w kampaniach referendalnych w rozumieniu ustawy o referendum ogólnokrajowym.
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych, członków kandydatów i członków honorowych.
- Członkiem zwyczajnym może być obywatel polski lub obcokrajowiec, który ukończył 16 lat, utożsamia się z zasadami i programem Stowarzyszenia, wypełnił deklarację członkowską, popartą przez członka zwyczajnego Stowarzyszenia, uiścił wpisowe i odbył półroczny staż kandydacki jako członek kandydat. Członkami zwyczajnymi są także założyciele Stowarzyszenia.
- Członkowie zwyczajni mają czynne i bierne prawo wyborcze do obieralnych władz krajowych i władz oddziałów. Członkowie kandydaci nie mają prawa głosowania na Konwencie i walnym zebraniu oraz nie mogą sprawować mandatu delegata. Członkowie honorowi nie mają praw wyborczych.
- Członkiem honorowym może być osoba, która szczególnie zasłużyła się w realizacji celów Stowarzyszenia. Wręczenie uchwały Rady Krajowej o nadaniu tytułu członka honorowego następuje w sposób uroczysty na Konwencie.
- Członek Stowarzyszenia ma prawo:
- brać udział we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia,
- być zaznajamianym z oświadczeniami i decyzjami władz krajowych i oddziałów,
- być zaopatrywanym w wydawnictwa Stowarzyszenia na zasadach określonych przez Zarząd Główny, chyba że Rada Krajowa zadecyduje inaczej.
- Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
- przestrzegać Statutu Stowarzyszenia,
- stosować się do postanowień i uchwał władz krajowych i oddziałów,
- uiszczać w terminie składki członkowskie,
- dbać o dobre imię Stowarzyszenia.
- Członkowie Stowarzyszenia nie mogą należeć do organizacji o celach sprzecznych z celami Stowarzyszenia.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
- śmierci,
- wystąpienia ze Stowarzyszenia potwierdzonego pisemnym oświadczeniem,
- wykluczenia członka ze Stowarzyszenia w sytuacji, gdy jego zachowanie jest sprzeczne ze Statutem lub nie da się pogodzić z postanowieniami władz krajowych i władz oddziałów,
- niepłacenia należnych składek członkowskich przez okres roku.
- Ustanie członkostwa w przypadku określonym w punkcie 15 litera d następuje z mocy prawa z końcem dwunastego miesiąca po ostatnim miesiącu, za który były opłacone składki. Ustanie to podlega ogłoszeniu na najbliższym otwartym spotkaniu oddziału. Zarząd oddziału powinien poinformować członka o grożącym ustaniu członkostwa.
- Decyzję o ustaniu członkostwa podejmuje Centralna Komisja Rewizyjna w przypadku określonym w punkcie 15 litera c. Centralna Komisja Rewizyjna może jednocześnie zakazać ponownego wstąpienia do Stowarzyszenia przez najwyżej 2 lata.
- Decyzja Centralnej Komisji Rewizyjnej staje się prawomocna z upływem terminu na wniesienie odwołania lub jeśli odwołanie zostało wniesione, po podtrzymaniu jej przez Sąd Naczelny. Decyzja Centralnej Komisji Rewizyjnej winna być doręczona członkowi na piśmie lub pocztą elektroniczną wraz z uzasadnieniem i pouczeniem w trybie odwołania pod rygorem nieważności.
- Wykluczonemu bądź wykreślonemu członkowi przysługuje odwołanie do Sądu Naczelnego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji lub ogłoszenia, a w przypadku określonym w punkcie 15 litera d przysługuje wniosek o ponowne stwierdzenie ustania członkostwa w terminie jednego miesiąca od dnia ustania członkostwa.
- W przypadku istnienia nie rozpatrzonych odwołań w czasie trwania Konwentu, Konwent rozpatruje je w pierwszym punkcie obrad.
- Władzami krajowymi Stowarzyszenia są:
- Konwent,
- Prezes,
- Zarząd Główny,
- Rada Krajowa,
- Centralna Komisja Rewizyjna,
- Sąd Naczelny.
- Konwent jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Członkowie realizują swe prawo uczestniczenia w Konwencie za pośrednictwem delegatów, chyba że liczba członków zwyczajnych jest mniejsza niż 51 – wtedy uczestniczą w Konwencie osobiście.
- Przydziału liczby delegatów przypadających na każdy oddział dokonuje Centralna Komisja Rewizyjna na wniosek Prezesa zgodnie z poniższymi regułami:
- prawo wyboru delegatów przysługuje tym oddziałom, do których należą członkowie zwyczajni. Członkostwo ocenia się według stanu na dzień zwołanego Konwentu,
- ustaleń, o których mowa w pkt 24 litera a) dokonuje się na podstawie liczby członków, którzy dokonali rozliczenia składek w terminie nie przekraczającym okresu dwóch miesięcy przed datą konwentu zwyczajnego oraz liczby kopii deklaracji członkowskich, przekazanych przez zarządy oddziałów zarządowi głównemu przed końcem szóstego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym ma się odbyć konwent zwyczajny,
- liczba delegatów równa się dwukrotności liczby oddziałów, o których mowa w punkcie 24 lit. a, jednak nie może być ona mniejsza niż 50,
- każdy oddział, o którym mowa w punkcie 24 lit. a, jest reprezentowany przynajmniej przez jednego delegata. Prezesi pozostałych oddziałów biorą udział w Konwencie na prawach obserwatorów,
- przydziału delegatów dokonuje się systemem St. Lague’a,
- uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej o przydziale mandatów winna zapaść nie później niż na pięć tygodni przed Konwentem.
- Delegaci sprawują swój mandat do następnego Konwentu zwyczajnego.
- Prawo uczestniczenia w Konwencie z pominięciem procedury wyborczej przysługuje członkom Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Sądu Naczelnego. Odwołanie członka Zarządu Głównego po wyłonieniu delegatów w jego oddziale jest bezskuteczne.
- Konwent zwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na dzień przypadający najpóźniej w ostatnim miesiącu jego kadencji.
- Konwent nadzwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na pisemny wniosek:
- 1/4 członków zwyczajnych,
- Rady Krajowej,
- Centralnej Komisji Rewizyjnej.
- Prezes ma obowiązek zwołać Konwent nadzwyczajny we wskazanym przez wnioskodawcę terminie, z uwzględnieniem postulowanych punktów porządku obrad. Odwołanie Prezesa, członków Centralnej Komisji Rewizyjnej lub Sądu Naczelnego, a także uzupełnienie składu Centralnej Komisji Rewizyjnej lub Sądu Naczelnego oraz zmiana Statutu mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad rozesłanym wraz z zawiadomieniem o miejscu i terminie Konwentu.
- Prezes ma obowiązek poinformować prezesów oddziałów, Centralną Komisję Rewizyjną i Sąd Naczelny z 6 tygodniowym wyprzedzeniem o miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad Konwentu zwyczajnego. W przypadku Konwentu nadzwyczajnego Prezes przekazuje powyższe informacje również delegatom – wszystkim z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
- Ponadto do ważności Konwentu wymagana jest w pierwszym terminie obecność połowy uprawnionych. W drugim terminie, najwcześniej godzinę po pierwszym, Konwent jest ważny bez względu na liczbę obecnych.
- Konwent podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że Statut stanowi inaczej.
- Konwent:
- wybiera Prezesa na roczną kadencję,
- odwołuje Prezesa bezwzględną większością głosów pod warunkiem jednoczesnego wyboru jego następcy, który kończy kadencję poprzednika,
- wybiera bezwzględną większością członków Centralnej Komisji Rewizyjnej na czas dwóch kolejnych kadencji Prezesa,
- odwołuje większością 2/3 głosów członka Centralnej Komisji Rewizyjnej pod warunkiem jednoczesnego wyboru jego następcy,
- wybiera członków Sądu Naczelnego na czas kadencji Prezesa,
- odwołuje bezwzględną większością głosów członka Sądu Naczelnego pod warunkiem jednoczesnego wyboru jego następcy,
- uzupełnia skład Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Naczelnego w przypadku vacatu,
- wysłuchuje sprawozdania ustępującego Prezesa i Centralnej Komisji Rewizyjnej, udzielając bądź odmawiając udzielenia absolutorium członkom Zarządu Głównego,
- zmienia Statut większością 2/3 głosów,
- ustala wysokość centralnych składek członkowskich i wpisowego,
- określa cele i linię działania Stowarzyszenia,
- decyduje w innych sprawach przewidzianych niniejszym Statutem.
- Prezes:
- reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz,
- powołuje i odwołuje czterech pozostałych członków Zarządu Głównego, w tym: wiceprezesa, sekretarza i skarbnika,
- kieruje pracami Zarządu Głównego,
- przygotowuje projekty porządku obrad Konwentu i Rady Krajowej,
- wykonuje inne zadania i obowiązki przewidziane niniejszym Statutem.
- Zarząd Główny zbiera się z inicjatywy Prezesa przynajmniej raz na kwartał. Prezes zwołuje posiedzenie Zarządu Głównego również na wniosek dwóch jego członków, Rady Krajowej lub Centralnej Komisji Rewizyjnej.
- W posiedzeniu Zarządu Głównego musi uczestniczyć przynajmniej trzech jego członków, w tym Prezes lub upoważniony przez niego wiceprezes.
- Zarząd Główny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa, a podczas jego nieobecności – wiceprezesa, o którym mowa w punkcie poprzedzającym.
- Zarząd Główny może podejmować decyzje za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
- Zarząd Główny:
- kieruje bieżącą działalnością Stowarzyszenia,
- realizuje i koordynuje działania Stowarzyszenia o charakterze ogólnopolskim,
- za zgodą Rady Krajowej powołuje i ustala zasady działania ciał pomocniczych,
- po zasięgnięciu opinii Centralnej Komisji Rewizyjnej ustala wzór deklaracji członkowskiej,
- w wypadku rozwiązania oddziału Stowarzyszenia przyporządkowuje jego członków do innych oddziałów,
- stwierdza ustanie członkostwa w Stowarzyszeniu na skutek śmierci lub wystąpienia,
- uchwala regulamin swoich prac,
- wykonuje inne zadania i obowiązki przewidziane niniejszym Statutem,
- powołuje i ustala zasady działania kolegialnych ciał doradczych.
- W skład Rady Krajowej wchodzą członkowie Zarządu Głównego i prezesi oddziałów. W zastępstwie prezesa oddziału w obradach Rady Krajowej może uczestniczyć pisemnie przez niego upoważniony członek oddziału.
- Rada Krajowa zbiera się przynajmniej raz na kwartał z inicjatywy Prezesa, Zarządu Głównego albo na wniosek połowy swych członków. Prezes ma obowiązek poinformować członków Rady Krajowej i przewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej z 14 dniowym wyprzedzeniem o jej miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad.
- Do ważności Rady Krajowej wymagana jest w pierwszym terminie obecność połowy uprawnionych. W drugim terminie, nie wcześniej niż godzinę po pierwszym, Rada Krajowa jest ważna bez względu na liczbę obecnych.
- Rada Krajowa podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
- Rada Krajowa:
- uchwala strategię działania Stowarzyszenia,
- decyduje o współpracy ogólnopolskiej z innymi organizacjami,
- formułuje stanowisko Stowarzyszenia w sprawach publicznych,
- inicjuje działania Stowarzyszenia o charakterze ogólnopolskim,
- może żądać od Zarządu Głównego przedstawienia informacji o sytuacji organizacyjnej i finansowej Stowarzyszenia,
- uchwala regulamin swoich prac,
- wykonuje inne zadania i obowiązki przewidziane niniejszym Statutem,
- nadaje, na wniosek walnego zebrania oddziału, tytuł członka honorowego.
- Centralna Komisja Rewizyjna składa się z 5 członków, którzy nie mogą łączyć tej funkcji z członkostwem w Zarządzie Głównym, Sądzie Naczelnym, zarządach i komisjach rewizyjnych oddziałów.
- Pracami Centralnej Komisji Rewizyjnej kieruje przewodniczący, wybrany na pierwszym posiedzeniu, zwołanym przez przewodniczącego Konwentu.
- Posiedzenia Centralnej Komisji Rewizyjnej zwołuje przewodniczący przynajmniej raz na kwartał. Do ważności jej obrad wymagana jest obecność przynajmniej trzech członków, w tym przewodniczącego. Centralna Komisja Rewizyjna może podejmować decyzje za pomocą środków porozumienia się na odległość.
- Centralna Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
- Do kompetencji Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola działalności finansowej Zarządu Głównego pod względem legalności, gospodarności i rzetelności,
- wnioskowanie o udzielenie bądź nie udzielenie członkom Zarządu Głównego absolutorium,
- interpretacja Statutu,
- orzekanie o zgodności regulaminów Zarządu Głównego, Rady Krajowej i oddziałów ze Statutem. W przypadku stwierdzenia niezgodności regulaminów Zarządu Głównego i Rady Krajowej w miejsce uchylonych przepisów wchodzą odpowiednie postanowienia Statutu. W przypadku stwierdzenia niezgodności regulaminu oddziału stosuje się postanowienia uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej o stwierdzeniu niezgodności regulaminu oddziału ze Statutem,
- orzekanie na wniosek członków oddziału lub Rady Krajowej o ważności walnego zebrania. W przypadku rażącego naruszenia postanowień Statutu lub regulaminu oddziału Centralna Komisja Rewizyjna nakazuje prezesowi oddziału zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania w terminie 30 dni w celu wyboru nowych władz. Obowiązki komisji rewizyjnej oddziału przejmuje wyznaczona przez Centralną Komisję Rewizyjną komisja rewizyjna innego oddziału,
- orzekanie na wniosek członków oddziału o ważności walnego zebrania i prawidłowości wyboru delegatów na Konwent. W przypadku rażącego naruszenia Statutu, regulaminu oddziału lub ordynacji wyborczej Centralna Komisja Rewizyjna unieważnia wybór delegatów i wnioskuje do Sądu Naczelnego o przeprowadzenie losowania delegatów spośród członków zwyczajnych oddziału,
- orzekanie o zgodności działań Zarządu Głównego i Rady Krajowej ze Statutem i regulaminami. W przypadku rażącego naruszenia wspomnianych postanowień Centralna Komisja Rewizyjna nakazuje ponowne przeprowadzenie zakwestionowanych czynności,
- wyłączne prawo wnioskowania do Sądu Naczelnego o stwierdzenie trwałej niezdolności Prezesa do sprawowania funkcji z jednoczesnym powierzeniem jego obowiązków wiceprezesowi, który zwołuje Konwent zwyczajny w terminie 8 tygodni,
- uchwalanie ordynacji wyborczej do wyboru delegatów na Konwent,
- uchwalanie regulaminu wzorcowego dla oddziałów,
- uchwalanie regulaminu Konwentu,
- uchwalanie zasad prowadzenia dokumentacji,
Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia
Rozdział IV
Władze krajowe
KONWENT
PREZES I ZARZĄD GŁÓWNY
RADA KRAJOWA
CENTRALNA KOMISJA REWIZYJNA
m. orzekanie o prawidłowości wniosków, o których mowa w punkcie 28 lit. a,
- uchwalanie regulaminu swoich prac,
- wykonywanie innych zadań i obowiązków przewidzianych niniejszym Statutem.
- Nie udzielenie absolutorium skutkuje zakazem pełnienia funkcji członka Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Sądu Naczelnego, zarządu i komisji rewizyjnej oddziału przez okres 18 miesięcy.
- Centralna Komisja Rewizyjna ma prawo uczestniczenia, z głosem doradczym, w posiedzeniach władz krajowych i władz oddziałów, z wyjątkiem Sądu Naczelnego. Centralna Komisja Rewizyjna ma prawo wglądu we wszelkie dokumenty Stowarzyszenia.
- Sąd Naczelny składa się z 3 sędziów, którzy nie mogą łączyć tej funkcji z członkostwem w Zarządzie Głównym, Centralnej Komisji Rewizyjnej, zarządach i komisjach rewizyjnych oddziałów.
- Pracami Sądu Naczelnego kieruje przewodniczący, wybrany na pierwszym posiedzeniu, zwołanym przez przewodniczącego Konwentu.
- Posiedzenia Sądu Naczelnego zwołuje przewodniczący. Do ważności jego obrad wymagana jest obecność przynajmniej dwóch członków, w tym przewodniczącego. Sąd Naczelny może podejmować decyzje za pomocą środków porozumienia się na odległość.
- Sąd Naczelny podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
- Do kompetencji Sądu Naczelnego należy:
- rozpatrywanie sporów między członkami Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie wniosków o ponowne stwierdzenie ustania członkostwa,
- rozpatrywanie odwołań od decyzji o wykluczeniu bądź wykreśleniu członka Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminu swoich prac,
- wykonywanie innych zadań i obowiązków przewidzianych niniejszym Statutem.
- Sąd Naczelny rozpatruje spory i odwołania w terminie 2 miesięcy od ich wpłynięcia, jednakże decyzje pozbawiające praw członkowskich – przed odpowiednim walnym zebraniem. Jego decyzja jest ostateczna.
- Majątek Stowarzyszenia pochodzi z:
- wpisowego i składek członkowskich,
- darowizn, spadków i zapisów,
- działalności gospodarczej i statutowej,
- dochodów z majątku Stowarzyszenia,
- dotacji,
- ofiarności publicznej.
- Walne zebranie oddziału może podjąć uchwałę o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział. Przed podjęciem tej uchwały prezes oddziału zwraca się do Centralnej Komisji Rewizyjnej o stwierdzenie zgodności regulaminu oddziału ze Statutem. Centralna Komisja Rewizyjna winna podjąć taką uchwałę w ciągu 30 dni. Uchwała o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział, podjęta bez wskazanej wyżej uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej, jest bezwzględnie nieważna. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej o odmowie stwierdzenia zgodności regulaminu oddziału ze Statutem musi zawierać uzasadnienie.
- Zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia uchwala Rada Krajowa na wniosek Zarządu Głównego. Do tego czasu obowiązują zasady gospodarki finansowej uchwalone przez Centralną Komisję Rewizyjną.
- Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu Stowarzyszenia uprawnieni są Prezes i skarbnik Zarządu Głównego łącznie. Zarząd Główny może upoważnić prezesa i skarbnika oddziału działających łącznie do zaciągania zobowiązań w imieniu Stowarzyszenia.
- Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu oddziału posiadającego osobowość prawną uprawnieni są prezes i skarbnik oddziału łącznie.
- Oddziały Stowarzyszenia są tworzone przez Zarząd Główny za zgodą Rady Krajowej. Oddziały są rozwiązywane przez Radę Krajową:
- w przypadku działań rażąco sprzecznych ze Statutem lub trwałej niezdolności do działań statutowych – na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej,
- na wniosek walnego zebrania oddziału podjęty bezwzględną większością głosów.
- Jednocześnie z utworzeniem oddziału Zarząd Główny powołuje jego tymczasowego prezesa, który w terminie 3 tygodni zwołuje pierwsze walne zebranie. Czynne i bierne prawa wyborcze przysługują wszystkim członkom oddziału niezależnie od zakończenia okresu kandydackiego.
- Do czasu przyjęcia regulaminu oddział działa na podstawie regulaminu wzorcowego.
- Władzami oddziału są:
- walne zebranie,
- prezes,
- zarząd,
- komisja rewizyjna,
- regulamin oddziału może przewidywać istnienie rad, kół i sekcji, z zastrzeżeniem postanowień Statutu.
- W walnym zebraniu mają prawo udziału członkowie zwyczajni, zwani dalej członkami oddziału, o ile nie zalegają ze składkami.
- Do ważności walnego zebrania konieczne jest zawiadomienie – z 14 dniowym wyprzedzeniem – wszystkich członków oddziału o jego miejscu, terminie, głównych punktach obrad oraz wysokości zobowiązań z tytułu składek. Jeżeli wniesione odwołania od decyzji zawieszających członkostwo nie zostały jeszcze rozpatrzone, zawiadamia się również Sąd Naczelny.
- Ponadto do ważności walnego zebrania wymagana jest w pierwszym terminie obecność połowy członków oddziału. W drugim terminie, najwcześniej godzinę po pierwszym, walne zebranie jest ważne bez względu na liczbę obecnych.
- Walne zebranie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że Statut lub regulamin przewiduje inaczej.
- Walne zebranie jest zwoływane przez prezesa:
- nie rzadziej niż raz w roku, chyba że regulamin stanowi inaczej,
- na wniosek 1/3 członków oddziału,
- na żądanie komisji rewizyjnej lub Centralnej Komisji Rewizyjnej.
SĄD NACZELNY
Rozdział V
Fundusze i majątek Stowarzyszenia
Rozdział VI
Oddziały Stowarzyszenia
W przypadkach b) i c) prezes ma obowiązek zwołać walne zebranie we wskazanym, najwyżej 30 dniowym terminie, uwzględniając proponowane punkty porządku obrad. Wybór władz i zmiana regulaminu oddziału mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad rozesłanym wraz z zawiadomieniem o miejscu i terminie walnego zebrania.
- Walne zebranie:
- wybiera prezesa oddziału na roczną kadencję, chyba że regulamin stanowi inaczej. Postanowienie o trybie wyboru Prezesa Stowarzyszenia stosuje się odpowiednio,
- wybiera komisję rewizyjną na czas kadencji prezesa,
- uchwala regulamin oddziału,
- wysłuchuje sprawozdania ustępującego prezesa i komisji rewizyjnej, udzielając bądź odmawiając udzielenia absolutorium członkom zarządu,
- ustala wysokość oddziałowych składek członkowskich i wpisowego,
- wybiera delegatów na Konwent,
- wykonuje inne zadania i obowiązki przewidziane niniejszym Statutem i regulaminem oddziału,
- podejmuje uchwałę o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział.
- Do czasu doręczenia Zarządowi Głównemu kopii protokołu walnego zebrania, które dokonało wyboru nowych władz, prezes oddziału nie wchodzi w skład Rady Krajowej.
- Do kompetencji prezesa oddziału należy:
- reprezentowanie oddziału,
- kierowanie pracami zarządu oddziału,
- udzielanie informacji o działalności oddziału na żądanie władz krajowych,
- wykonywanie innych zadań i obowiązków przewidzianych niniejszym Statutem i regulaminem oddziału.
- Zarząd oddziału składa się przynajmniej z trzech osób: prezesa, sekretarza i skarbnika.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos prezesa.
- Do kompetencji zarządu oddziału należy:
- kierowanie działalnością oddziału,
- wykonywanie uchwał walnego zebrania oddziału,
- współdziałanie z Zarządem Głównym w zakresie realizacji działań ogólnopolskich,
- wykonywanie innych zadań i obowiązków przewidzianych niniejszym Statutem i regulaminem oddziału.
- Komisja rewizyjna składa się z 3 osób, chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej. Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Sądu Naczelnego i zarządu oddziału.
- Komisja rewizyjna zbiera się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
- Komisja rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
- Do kompetencji komisji rewizyjnej należy:
- kontrola działalności finansowej zarządu oddziału pod względem legalności, gospodarności i rzetelności,
- wnioskowanie o udzielenie bądź nie udzielenie członkom zarządu absolutorium,
- interpretacja regulaminu oddziału,
- orzekanie o zgodności regulaminów zarządu oraz rad, kół i sekcji oddziału z regulaminem oddziału. W przypadku stwierdzenia niezgodności w miejsce uchylonych przepisów wchodzą odpowiednie postanowienia regulaminu oddziału,
- orzekanie o zgodności działań zarządu oraz władz rad, kół i sekcji oddziału z regulaminem oddziału i regulaminami zarządu oraz rad, kół i sekcji oddziału. W przypadku rażącego naruszenia wspomnianych postanowień komisja rewizyjna nakazuje ponowne przeprowadzenie zakwestionowanych czynności,
- informowanie Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej o stwierdzonych nieprawidłowościach,
- uchwalanie regulaminu komisji rewizyjnej,
- wykonywanie innych zadań i obowiązków przewidzianych niniejszym Statutem i regulaminem oddziału.
- Nie udzielenie absolutorium skutkuje zakazem pełnienia funkcji członka zarządu i komisji rewizyjnej oddziału przez okres najbliższej kadencji, nie krócej jednak niż jeden rok.
- Komisja rewizyjna ma prawo uczestniczenia, z głosem doradczym, w posiedzeniach zarządu oddziału i władz rad, kół i sekcji. Komisja rewizyjna ma prawo wglądu we wszelkie dokumenty oddziału.
- Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w wyniku uchwały Konwentu podjętej większością 4/5 liczby uprawnionych do udziału w Konwencie. O przeznaczeniu majątku i dokumentacji zadecyduje ostatni Konwent.
- W przypadku braku decyzji, co do przeznaczenia majątku i dokumentacji Stowarzyszenia lub w przypadku rozwiązania Stowarzyszenia aktem prawnym wyższego rzędu, majątek Stowarzyszenia przechodzi na własność Caritas Polska, a dokumentacja Stowarzyszenia przechodzi na własność Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
Postanowienia przejściowe
Zmiany w Statucie wchodzą w życie z chwilą przyjęcia. Postanowienia o kadencji i trybie wyboru władz krajowych stosuje się od najbliższego Konwentu, który bez względu na tryb zwołania będzie Konwentem zwyczajnym.