Wydarzenia sprzed lat

Jakub Kulesza, Aleksander Arabadzić i Michał Oblizajek

Powyborcza analiza z red. Mazurkiem

W ostatnią niedzielę emocje wyborcze, albo ściślej- emocje przedwyborcze- zakończyły się. Jaki wynik, każdy już wie. Część KoLibrantów przyjęła go z obojętnością, część z rozczarowaniem. To właśnie ostatnie wybory i ich rezultat były głównym tematem ostatniego spotkania czwartkowego, na którym zaszczycił nas znany dziennikarz Robert Mazurek- relacjonuje KoLega Maciej Sychowicz.

Nasz gość nie był zbytnio zdziwiony wynikiem wyborów parlamentarnych. Jego zdaniem, górna część sceny politycznej w jakiś sposób się „zabetonowała”. I PO, żeby wygrać wybory, nie musiała nawet specjalnie się starać, bo wciąż dla wielu ludzi, jak zła Platforma by nie była, to jednak jest złem mniejszym niż PiS. Dlaczego? Z dwóch powodów. Pierwszy to negatywne skojarzenia- Smoleńsk, walka o krzyż, mohery, wieś. Nie przypadkiem, według Roberta Mazurka, najlepszy wynik PO zdobyła w Miasteczku Wilanów- osiedlu zamieszkanym przez ludzi młodych, wykształconych, ale dopiero od niedawna z wielkich miast, zadłużonych po uszy, pracujących przez większośc dnia i zbyt zmęczonych, by głębiej zastanawiac się nad polityką, ale pewnych jednego- na PiS głosu nie oddadzą, bo kojarzy im się z mniejszymi ośrodkami, z których uciekli. Gość postawił tezę- bardzo popularną wśród socjologów- że na pierwszym miejscu wśród motywów dobierania sobie preferencji wyborczych są ogólne preferencje otoczenia. Czyli, inaczej mówiąc, słynne „bo tak głosują wszyscy” albo „bo tak głosują ci, których nie lubię”. Drugim powodem jest swoista „elastyczność” Platformy, której rozrzut światopoglądowy wśród członków jest imponujący i która w razie konieczności, przy pomocy określonych członków, dogada się z każdym środowiskiem. W ten sposób, jakichkolwiek poglądów ktokolwiek by nie posiadał, zawsze może znaleźć się w sytuacji, gdy poprze PO jako „mniejsze zło”.

Redaktor dużo czasu poświęcił równiez swoim spostrzeżeniom dotyczącym największej niespodzianki tych wyborów, a mianowicie wynikowi Ruchu Poparcia Palikota. Głównym powodem dla którego wynik ten okazał sie ostatecznie tak wysoki, jest, według Roberta Mazurka, antyklerykalizm. Ale nie antyklerykalizm spowodowany silnymi motywami ideologicznymi i nie- a przynajmniej niekoniecznie- antyklerykalizm ateistów, tylko prosta, można by wręcz powiedzieć- chłopska- niechęć do księży pojmowanych jako pijaków i darmozjadów. Wiele wskazuje jednak, że antykościelne hasła Palikota mają charakter czysto instrumentalny, bowiem Palikot w zajadłego antyklerykała przekrztałcił sie w ciągu kilku lat z wydawcy katolickiego pisma „Ozon”, a jak kampania pokazuje, z zajadłego wolnorynkowca najbardziej znany producent wódki w Polsce przepoczwarza się w zwyczajnego socjaldemokratę. Kto wie, czym Palikot okaże sie w przyszłości.

Rozmowa, tak jak wiekszość innych czwartkowych spotkań, przebiegła w miłej atmosferze. Po części oficjalnej przyszedł czas na zadawanie pytań od licznych przybyłych słuchaczy, co zajęło w sumie bardzo dużo czasu.

Miejmy nadzieję, że Robert Mazurek nie raz jeszcze zaszczyci nas na czwartkowych spotkaniach.

M.W.Sychowicz
2011-10-24 18:04:02

Debata przedwyborcza

29 września w siedzibie stołecznego oddziału Stowarzyszenia Koliber odbyła się ciekawa debata poświęcona długowi publicznemu. Panelistami pierwotnie mieli być: radny Pragi Północ i kandydat na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki (warto zaznaczyć, że reprezentant wolnorynkowego skrzydła, członek Stowarzyszenia KoLiber i były członek UPR) oraz senator Platformy Obywatelskiej Marek Rocki, jednak ze względu na nieobecność tego drugiego w spotkaniu wziął udział Robert Milas, przewodniczący oddziału stołecznego Unii Polityki Realnej. Spotkanie poprowadził Seweryn Szwarocki, skarbnik Stowarzyszenia KoLiber.
Debata rozpoczęła się od wyjaśnienia przybyłym, czym dokładnie jest dług publiczny i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Paneliści zgodzili się, że państwo nie tylko nie powinno długu zaciągać, ale powinno także nie mieć takiej możliwości poprzez konstytucyjny zakaz tworzenia budżetu z deficytem. Pan Robert Milas przypomniał, że Unia Polityki Realnej już w 1992 w Sejmie proponowała taki zapis w konstyucji, co jednak spotkało się ze śmiechem praktycznie całego przekroju parlamentarnego.
W dalszej cześci uczestnicy zajęli się pomysłami zmian w systemie podatkowym. Obydwaj goście mocno krytycznie wyrazili się o pomyśle zaostrzenia progresji podatkowej, słusznie wracając uwagę, że najmocniej odczują to zwykli obywatele, ponieważ ceny usług dostarczanych przez prywatnych przedsiębiorców wzrosną. Robert Milas optował za zniesieniem podatku dochodowego i wprowadzeniem pogłównego, Paweł Lisiecki pozostwał w tej kwestii mniej radykalny i poparł podatek liniowy, wystarczająco niski, żeby nie opłacało się unikać jego płacenia.
Następnie paneliści skupili się na cięciach budżetowych, niezbednym elemencie walki z długiem publicznym. Tutaj również pozostali zgodni ze sobą: należy m. in. kontynuować prywatyzację, przeprowadzić rewizję rent, zrezygnować z podwyżek dla nauczycieli i zlikwidować becikowe. Na koniec uczestnicy zastanowili się, w jaki sposób przygotować polskie społeczeństwo do warunków odpowiednich do wzrostu gospodarczego. Niezbędne w tym celu jest rozpowszechnienie wśród zwykłych obywateli idei wolnorynkowych.
Na pytanie, dlaczego idee wolnorynkowe są w Polsce tak mało popularne Robert Milas odpowiedział trzema słowami: Janusz Korwin- Mikke. Według niego, Janusz Korwin- Mikke bardziej niż na promocji idei klasycznego liberalizmu skupiony jest na promocji własnej osoby i ściąganiu na siebie uwagi. Swoimi niefortunnymi wypowiedziami o Hitlerze, prawie kobiet do głosowania czy słynną niepełnosprawną dziewczynką zniechęca ludzi do idei wolnorynkowych, którzy to powierzchownie uważają je za „od Korwina, który chce zlikwidowac demokrację”.
Miłośnicy politycznego mordobicia mogli poczuć pewne rozczarowanie, bowiem paneliści w większości obserwacji i wniosków byli ze sobą zgodni i do małych zgrzytów doszło tylko kilkukrotnie. Cała rozmowa przebiegła w spokojnej atmosferze. Miejmy nadzieję, że goście ci w bliskiej przyszłości ponownie zagoszczą na czwartkowych spotkaniach.

Maciej W. Sychowicz
2011-10-03 22:54:23

Marsze dla Życia i Rodziny

 

Co roku członkowie Stowarzyszenia KoLiber uczestniczą w Marszu dla Życia i Rodziny. W niedzielę 29 maja 2011 roku odbył się VI Marsz.

KR

2011-05-29 22:18:46

 

17 września – KoLiber na Pradze (2010)

17 września 1939 roku na walczącą z Niemcami hitlerowskimi Polskę napadła Armia Czerwona wykonując tym samym postanowienia Paktu Ribbentrop-Mołotow. Warto o tym pamiętać, gdyż wydarzenia z przeszłości winny być dla nas przestrogą na przyszłość. Oby historia ta nigdy się nie powtórzyła.
W tym roku Stowarzyszenie KoLiber kolejny raz wraz z radnym Pawłem Lisieckim przypomniało mieszkańcom Warszawy o rocznicy 17 września 1939 roku. W dobie agresywnej polityki Rosji nasza coroczna akcja ulotkowo-informacyjna pod Pomnikiem Braterstwa Broni (Czterech Śpiących) była szczególnie ważna
Skupiliśmy się na rozdawaniu broszur informacyjnych i na prowadzeniu dyskusji na temat celów naszej akcji z zainteresowanymi przechodniami. Ich uwagę przykuwali KoLibranci przebrani za żołnierzy Armii Czerwonej oraz transparent z napisem „Nie zapomnimy, sołdaty, 17 września”.
Co najważniejsze dzięki naszej akcji zwróciliśmy uwagę wielu ludzi na wydźwięk Pomnikiem Braterstwa Broni (Czterech Śpiących), szczególnie kontrastujący wydarzeniami z 17.09.1939r, przypominając przy tym ich prawdziwy przebieg. Udało nam się również zapoznać z KoLibrem wielu mieszkańców Pragi, a opis naszej inicjatywy znalazł się w ogólnopolskich mediach.

Karol Rozenberg
2010-09-17 15:35:04

Historia na żywo: 30-lecie Solidarności                               (spotkanie z D. Nowakowską)

W czwartek 19 sierpnia 2010 Oddział Warszawski Stowarzyszenia KoLiber zorganizował w lokalu portalu Fronda.pl spotkanie „Historia na żywo: 30-lecie Solidarności”. Gościem specjalnym była Danuta Nowakowska – nauczycielka, uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej VIII.80, Wiceprzewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania „S”, delegatka na I Zjazd „Solidarności”, współorganizatorka Biura Koordynacyjnego „Solidarności” w Paryżu oraz Paryskiego Komitetu Solidarności.

W trakcie spotkania podzieliła się ona z uczestnikami swoimi wspomnieniami dotyczącymi Solidarności z roku 1980, a także opowiedziała o dalszej działalności prowadzonej już na emigracji. Młodzi ludzie obecni na spotkaniu z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień Pani Nowakowskiej, zadali także szereg pytań dotyczących jej działalności opozycyjnej.

Karol Rozenberg
2010-08-20 00:26:22

Podsumowanie kadencji Karola Rozenberga

Warszawa, 18 marzec 2010

Szanowne KoLeżanki, Szanowni KoLedzy

Kiedy rok temu zdecydowałem się ubiegać o stanowisko Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia KoLiber przedstawiłem konkretny program. Dzisiaj nadszedł czas rozliczeń. Zapowiadałem w zeszłym roku okres solidnej pracy, raczej kontynuacji niż rewolucji, z naciskiem na pięć aspektów. Właśnie te aspekty posłużą mi za strukturę dzisiejszego wystąpienia podsumowującego kadencję.

1. Po pierwsze, podkreślałem rolę Stołecznych Debat Młodych jako kluczowego cyklicznego eventu, który pozwala KoLibrantom rozwijać zdolności organizacyjne, próbować sił w dyskusjach z drugimi organizacjami oraz przyciąga kolejnych członków. Odbyły się już cztery bardzo udane debaty z tego cyklu.

1.1. „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”, marzec 2009, Szkoła Główna Handlowa, gość specjalny – Andrzej Szczęśniak, KoLibra reprezentował Przemysław Mrówka, moderator – Marcin Kamiński.
1.2. „Moralność wolnego rynku”, kwiecień 2009, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gość specjalny – o. Jacek Gniadek, KoLibra reprezentował Bartosz Sosnowski, moderator – Marcin Kamiński.
1.3. „Interwencjonizm – przyczyny i skutki, maj 2009, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, gość specjalny – Janusz Korwin-Mikke, KoLibra reprezentował Marcin Kamiński, moderator – Stefan Sękowski.
1.4. „Stany Zjednoczone Europy? UE po Traktacie Lizbońskim”, listopad 2009, Szkoła Główna Handlowa, KoLibra reprezentował Adam Witkowski, moderator – Karol Rozenberg

2. Po drugie, obiecałem kontynuację i znaczną różnorodność spotkań cotygodniowych. Przez większość kadencji spotkania takie odbywały się w czwartki o godzinie 19.
W bardzo różnej formie.

2.1. Poważne spotkania z gośćmi (np. Jan Fijor „Dobra publiczne czy zła publiczne”, Łukasz Wróbel „Aborcja – morderstwo czy prawo człowieka?”).
2.2. KoLibrowe spotkania brydżowe (cykl cieszący się dużą popularnością, z reguły partie rozgrywane były na kilku stołach) .
2.3. Wspólne kibicowanie (Liga Mistrzów, występy polskich drużyn w Pucharze UEFA)
2.4. Wspólne oglądanie filmów (np. „Pokolenie 89”, „Mniejsze zło”)
W najbliższym czasie dołożone jeszcze do tego zostaną spotkania szkoleniowe na które już dziś zapraszam.
2.5.Ważną rolę, szczególnie kiedy nie było jeszcze newslettera centralnego, odgrywał rozsyłany regularnie oddziałowy newsletter.

3. Po trzecie, zwracałem uwagę na akcje okazjonalne, zarówno planowane jak i te nie dające się przewidzieć wcześniej. Największe znaczenie miały:

3.1. Akcja przypominająca o agresji radzieckiej 17 września, przeprowadzona pod pomnikiem 4 śpiących (we współpracy z radnym Pawłem Lisieckim)
3.2. Happening „Kasyno na Wiejskiej” w związku z aferą hazardową i niską jakością tworzonego w Polsce prawa (Anna Grabińska, Paweł Świerk, Przemysław Mrówka, Jan Jęczmyk, Piotr Kierski, Karol Rozenberg, Marcin Kamiński)
3.3. kontrdemonstracja „Jest zimno – idźcie do domu!” przeciw środowisku ekolewackiemu” przy okazji szczytu ekologicznego w Kopenhadze (Anna Grabińska, Marta Korczak, Piotr Kierski, Karol Rozenberg)
3.4. Działania współorganizowane z Ruchem Kresowym np. Przypomnijmy o Wołyniu (koordynował Przemysław Mrówka).

4. Po czwarte, obiecywałem wzrost renomy oddziału i KoLibra. Środkami do tego celu, ale jednocześnie wyznacznikami osiąganych rezultatów w tym zakresie, może być udział przedstawicieli KoLibra w konferencjach, debatach, a także w zjazdach innych organizacji młodzieżowych.

4.1. Organizacja debaty wyborczej przed wyborami do PE – maj 2009 (udział wzięli Paweł Poncyljusz, Bolesław Witczak, Marcin Masny, moderator – Karol Rozenberg)
4.2. Organizacja debaty „Młodzież w życiu publicznym” – marzec 2010 (KoLibra reprezentował Adam Karpiński, moderator – Łukasz Karolak).
4.3. Udział KoLibra w debacie „Polski system emerytalny” – luty 2010 (Joanna Kluzik-Rostowska, dziekan WNE UW, KoLibra reprezentował Karol Rozenberg).
4.4. Udział reprezentacji KoLibra w zjeździe SM UPR – listopad 2009.
4.5. Udział KoLibrantów w konferencjach organizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich (nt. jednomandatowych okręgów wyborczych) praz Kancelarię Prezydenta (nt. walki z korupcją).

5. Po piąte mówiłem o działaniach weryfikacyjno-usprawniających. Wynik finansowy oddziału dziś jest lepszy niż rok temu, mam również nadzieję że ta dobra tendencja się utrzyma. Poza tym dokonano akcji weryfikacyjnej (Adam Marszk, Przemysław Mrówka).

Kończąc, chciałbym podziękować Wszystkim KoLibrantom i KoLibrantkom z którymi miałem przyjemność współpracować w toku tej kadencji. Bez Was niewiele z powyższych planów udałoby się zrealizować. Imiennie chciałbym wymienić członków mojego zarządu, tak aby jednocześnie przedstawić czym konkretnym dane osoby się zajmowały w toku kadencji.

Annie Grabińskiej – dziękuję za wkład w Gońca Wolności, za te kolibrowego podcasta, za obsługę strony debaty.koliber.org, ale przede wszystkim dziękuję za Kasyno na Wiejskiej i za Jest zimno – idźcie do domu!

Marcinowi Kamińskiemu – dziękuję za Stołeczne Debaty Młodych. Genialny pomysł i dobra realizacja! Teraz już jako Prezes KoLibra masz Marcinie przed sobą jeszcze ambitniejsze zadania.

Przemysławowi Mrówce – za koordynowanie akcji historycznych (Przypomnijmy o Wołyniu, akcja ukraińska), za współpracę z Ruchem Kresowym, za akcję weryfikacyjną, za reprezentowanie oddziału na Radach Krajowych i wszystko co wiąże się z ważną i żmudną pracą sekretarza.

Adamowi Marszkowi – za wzorowe prowadzenie finansów oddziału, za zdecydowaną poprawę naszej sytuacji materialnej, za akcję weryfikacyjną, oraz za wsparcie na które zawsze mogłem liczyć!

Marcie Korczak – przepraszam że na koniec, to chyba dla tego że współpracowaliśmy w zarządzie najkrócej bo zaledwie kilka miesięcy. Ale już w tym okresie Marta dała się poznać jako świetny sekretarz oddziału, zorganizowała także oddziałową wigilię. Dziękuję!

Karol Rozenberg
2010-03-19 10:12:59

Jest zimno – idźcie do domu!

12 grudnia 2009 (sobota) członkowie oddziału warszawskiego Stowarzyszenia KoLiber wyrazili pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów swoje głębokie zaniepokojenie w związku z organizowaną w Kopenhadze konferencją klimatyczną. Była to odpowiedź na odbywającą się w tym miejscu manifestację tzw. środowisk ekologicznych, do których skierowaliśmy widniejące na transparencie hasło „Jest zimno. Idźcie do domu!”.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku z akcji. 

Karol Rozenberg

2010-01-28 01:09:24

Spotkanie z Ł. Wróblem na SGH

10 grudnia 2009 Oddział Warszawski Stowarzyszenia KoLiber zorganizował w Szkole Głównej Handlowej spotkanie z Łukaszem Wróblem – zananym ze swojej działalności przeciwko aborcji byłym prezesem Fundacji Pro oraz laureatem pierwszej edycji nagrody Skrzydła KoLibra. Temat spotkania brzmiał „Aborcja – morderstwo czy prawo człowieka?”. Nasz gość nie pozostawił złudzeń, iż odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Aborcja jest morderstwem.
Łukasz Wróbel rozpoczął od przedstawienia zagadnień prawnych dotyczących aborcji w Polsce. Podkreślił, że aborcja jest w naszym kraju zakazana, a popularne „3 wyjątki” to nie prawa do aborcji lecz 3 przypadki w którym dokonanie czynu zakazanego nie podlega karze. Są to zagrożenie życia/zdrowia matki, powstanie ciąży w wyniku czynu niedozwolonego oraz podejrzenie choroby u dziecka.
Nasz gość omówił również zmiany w obowiązującym na terenie Polski prawie dotyczącym aborcji w ciągu XX wieku. W II Rzeczypospolitej aborcja była prawnie zakazana, dopuszczona została jedynie w określonych przypadkach na mocy zmian w prawie w 1932 roku. Powszechny dostęp do aborcji wprowadzono w trakcie II Wojny Światowej na mocy dekretu Hitlera z 1943 roku. Po wojnie dopuszczono aborcję w sposób ograniczony, a od 1956 właściwie stała się ona środkiem antykoncepcyjnym. Taka sytuacja obowiązywała do 1993 roku, kiedy to ustawowo zapisano obowiązujący do dziś kompromis. Próbę jego zmiany podjęła lewica w czasie ostatnich rządów SLD, jednakże ustawa dopuszczająca tzw. „przyczyny społeczne” została następnie odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny.
W świetle często powtarzanych jako usprawiedliwienie dla aborcji tłumaczeń dotyczących rodzin wielodzietnych oraz wcześniejszych dzieci z chorobami Łukasz Wróbel przeanalizował konkretny przykład. W pewnej rodzinie pierwsze z narodzonych dzieci urodziło się głuche. Drugie zmarło. Trzecie chore było na gruźlicę, a czwarte urodziło się niepełnosprawne. Czy można zastanawiać się nad zabiciem piątego zanim jeszcze się narodzi? W takiej sytuacji proaborcyjni aktywiści nie tyle usprawiedliwialiby aborcję kolejnego dziecka, lecz nawet by do niej zachęcali. A gdyby rodzice w tym konkretnym przykładzie zdecydowaliby się zabić nienarodzone dziecko to świat nigdy nie usłyszałby muzyki Ludwiga von Bethovena…
Łukasz Wróbel przedstawił również dane dotyczące społecznej oceny aborcji przez różne grupy. Najbardziej proaborcyjnym pokoleniem okazuje się być pokolenie obecnych czterdziesto-pięćdziesięciolatków. Natomiast młodzież wchodząca w dorosłość ocenia aborcję dużo bardziej negatywnie niż ich rodzice. Co ciekawe większość kobiet jest przeciwna aborcji, to wśród mężczyzn większe jest przyzwolenie na jej dokonywanie. W 2008 roku zabito w Polsce oficjalnie 500 nienarodzonych dzieci, ale należy dodać do tego jeszcze rozwiniętą przestępczość aborcyjną (nasz gość zwrócił szczególną uwagę by nie używać w stosunku do aborcyjnych przestępców słowa podziemie, które kojarzy się przecież z podziemiem antykomunistycznym czy też wojennym).
Jak można przeciwdziałać aborcji? Nasz gość zasugerował działania wielopłaszczyznowe. Przede wszystkim budować świadomość, rozglądać się wokół siebie, tworzyć społeczeństwo oparte na wartościach. Pomocne mogą okazać się strony internetowe, takie jak np. codalej.pl oraz stopaborcji.pl
Czy można więc „być na karuzeli kiedy getto płonie”? Na pewno nie, trzeba działać. Niezbędne jest zachęcanie, by ludzie nie przechodzili obok problemu aborcji obojętnie. Ciężko jest żyć, nie robiąc nic w tej ważnej sprawie.

Karol Rozenberg
2010-01-28 01:01:33

Kasyno na Wiejskiej

Oddział Warszawski Stowarzyszenia KoLiber otworzył przed budynkiem Sejmu „Kasyno na Wiejskiej”! W gry hazardowe można było wygrać korzystne dla siebie ustawy. Happening zorganizowaliśmy w środę, 7 października 2009 o godz. 12. Działacze KoLibra grali w gry hazardowe takie, jak poker czy ruletka, zamiast pieniędzy próbując uzyskać ustawy.
Happeningiem chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt załatwiania w Polsce ustaw drogą kontaktów towarzyskich, ale także na niską jakość przyjmowanych przez sejm aktów prawnych.
Polecamy film z akcji.

Karol Rozenberg
2009-10-25 02:53:47

Wybory do Parlamentu Europejskiego – DEBATA

Debata na prawo

7 czerwca będziemy wybierać 50 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wybory do PE nie wzbudzają może wielkich emocji, nie oznacza to jednak, że decyzje, które podejmiemy, są bez znaczenia. Chcąc lepiej poznać kandydatów na europosłów, Stowarzyszenie Koiber we współpracy z portalem Fronda.pl zorganizowało debatę przedwyborczą. W debacie, która odbyła się 22 maja w lokalu portalu, wzięli udział: dr Marcin Masny, kandydujący z listy paneuropejskiej partii Libertas założonej przez Declana Ganleya, poseł Paweł Poncyljusz z Prawa i Sprawiedliwości oraz Bolesław Witczak, prezes Unii Polityki Realnej. Paweł Zalewski, mający reprezentować Platformę Obywatelską, niestety nie dotarł. Spotkanie prowadził prezes Oddziału Warszawskiego KoLibra, Karol Rozenberg.
Wszyscy trzej przybyli kandydaci reprezentują partie prawicowe, których poglądy na wiele spraw są zbieżne, a przynajmniej dość sobie bliskie, choć wizerunkowo każda z nich jest zupełnie inna. Dlaczego więc powinniśmy oddać głos na tego, a nie innego kandydata? Co miałoby nas przekonać do postawienia krzyżyka przy tym, a nie innym nazwisku? Dr Masny, co warte odnotowania, nie zachęcał wcale do głosowania na niego, ale do głosowania na partię, którą reprezentuje. Jego zdaniem, „Libertas jest zalążkiem czegoś ważnego”, jest partią, która ma szansę powstrzymać europejskie superpaństwo przed pozbawieniem państw członkowskich ich suwerenności. Kandydat Libertas żywi nadzieję, że organizacja utworzona przez irlandzkiego milionera będzie tą siłą, która „narobi bałaganu w Brukseli”.

Prezes UPR Bolesław Witczak również nie jest euroentuzjastą. Chciałby wnieść do Brukseli trochę zdrowego rozsądku i bronić idei wolności. Prezes UPR pragnąłby, aby przyszłością była raczej Europa narodów niż Stany Zjednoczony Europy. W Parlamencie Europejskim broniłby przede wszystkim interesu Polski. Ugrupowanie, które reprezentuje, widziałby w roli strażnika swobód, pilnującego, aby europejska biurokracja za bardzo się nie pieniła.

Kandydat PiS, gdyby został europosłem, chciałby przełożyć doświadczenie zdobyte między innymi w pracy w Komisji do spraw Unii Europejskiej jeszcze przed akcesją na realną działalność w PE. Paweł Poncyljusz, reprezentujący bardziej liberalne skrzydło swej partii, ma nadzieję zająć się w Brukseli sprawami gospodarki.

Prowadzący debatę Karol Rozenberg dał wszystkim kandydatom szansę zaprezentowania się i przekonania obecnych na sali do głosowania właśnie na nich. Mimo to politycy nie mogli uniknąć trudnych pytań związanych przede wszystkim z bieżącą sytuacją Polski i ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym. Jak nietrudno się domyślić, tym, co poróżniło kandydatów, była kwestia interwencjonizmu państwowego. Kandydaci UPR i Libertas byli zdecydowanie przeciwni jakiejkolwiek ingerencji państwa w sprawy gospodarcze. Kandydat z PiS wyraził nieco inny pogląd na tę sprawę. Jego zdaniem, wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań. Należy się zastanowić, jakie prawa służą, a jakie szkodzą obywatelom. Rozumie on interwencjonizm w kategoriach regulacji. Zdaniem posła Poncyljusza, w czasach kryzysu rządy dzielą się na takie, które wprowadzają politykę liberalną, i takie, które nic nie robią, próbując zachować status quo. Wg niego, jedyną drogą prowadzącą do zapewnienia wszystkim obywatelom godziwego życia, ma być właśnie polityka liberalna.
Bolesław Witczak zasadniczo nie zgadza się z tym, że państwo powinno ingerować w rynkowe relacje, nawet jeśli obywatele mieliby
na tym stracić. Co ciekawe, receptą na rozwiązanie problemów emerytalnych zaproponowaną przez prezesa UPR miałaby być sprzedaż państwowych przedsiębiorstw i wypłacanie świadczeń z tak pozyskanych pieniędzy. Dr Masny stwierdził natomiast, że mamy do czynienia z kryzysem systemowym, zaś państwa w takiej postaci, jakiej istnieją teraz, skazane są na rozpad i zamiast ratować to, co jest, odpowiedzialny rząd powinien odejść od polityki „po nas choćby potop” i zacząć stopniowe reformy mające na celu całkowite wyrugowanie socjalizmu z państwa.

Wszyscy trzej przybyli na debatę kandydaci mają nadzieję reprezentować interesy Ojczyzny w Parlamencie Europejskim, jednak nieco inaczej rozumieją tę funkcję. Jedno natomiast jest pewne: kandydatom przybyłym do lokalu portalu Fronda.pl na zaproszenie Stowarzyszenia KoLiber leży na sercu dobro Polski, nawet jeśli każdy z nich inaczej je pojmuje. Zaś fakt, że poświęcili piątkowe popołudnie na spotkanie z potencjalnymi wyborcami, świadczy o szacunku, jaki dla nich żywią.

ANNA GRABIŃSKA

NAJWYŻSZY CZAS 2009-05-30

Anna Grabińska
2009-06-13 13:19:21

Witold Pilecki – Przypomnijmy o rotmistrzu

25 maja 2008 r. obchodziliśmy 60. rocznicę mordu sądowego na rotmistrzu Witoldzie Pileckim – żołnierzu wojen w 1920 i 1939 roku, oficerze Armii Krajowej, dobrowolnym więźniu KL Auschwitz, twórcy obozowego ruchu oporu, uciekinierze z Auschwitz i żołnierzu Powstania Warszawskiego. Członkowie oddziału warszawskiego Stowarzyszenia KoLiber upamiętnili tę rocznicę składając 26 maja 2008 (poniedziałek) kwiaty pod popiersiem Witolda Pileckiego przy Gimnazjum Publicznym nr 31 na Pradze Płn (ul. Sierakowskiego 9) oraz przeprowadzając w tym dniu akcję informacyjno-ulotkową. Wystosowaliśmy również pismo do Pani Burmistrz Pragi Północ w sprawie przywrócenia tablicy upamiętniającej Rotmistrza, zniszczonej przez nieznanych sprawców. W odpowiedzi zostaliśmy zapewnieni o podjęciu starań w tej sprawie, a 27 marca 2009 delegacja Stowarzyszenia KoLiber uczestniczyła w ponownym odsłonięciu tablicy. Jej poświęcenia dokonał abp Henryk Hoser.

Karol Rozenberg
2009-03-27 14:42:53

17 wrześnie – pamiętamy!

Co prawda przebieg obchodów wyglądał znacząco inaczej niż zaplanowaliśmy, gdyż zaproszeni goście w ostatnim momencie uprzedzili, że się nie dadzą rady przybyć, a zarządca pomnika nie wyraził zgody na jego zasłonięcie, jest wiele rzeczy które w podsumowaniu możemy zapisać „in plus”. Podczas akcji skupiliśmy się na rozdawaniu ulotek informacyjnych i na prowadzeniu dyskusji na temat celów naszej akcji z zainteresowanymi przechodniami. Ich uwagę przykuwali KoLibranci przebrani za żołnierzy Armii Czerwonej oraz transparent z napisem „Nie zapomnimy, sołdaty, 17 września”. Zapraszaliśmy ich również do wzięcia udziału w symbolicznym zasłonięciu pomnika, które polegało na spojrzeniu w jego kierunku mając przed oczami zasłaniające go prześcieradło przymocowane do ramy. W opisie tego jak przebiegały obchody nie można zapomnieć o pogodzie ?niestety ta nas nie rozpieszczała, padał deszcz. Skutkiem tego nie mogliśmy swobodnie przeprowadzać ankiety, było też wielu spóźnionych, a Danielowi Rolakowi wręcz uniemożliwiło to przyjazd. Co najważniejsze dzięki naszej akcji zwróciliśmy uwagę wielu ludzi na wydźwięk pomnika „czterech śpiących”, szczególnie kontrastujący wydarzeniami z 17.09.1939r, przypominając przy tym ich prawdziwy przebieg. Udało nam się również zapoznać z KoLibrem wielu mieszkańców Pragi, a opis naszej inicjatywy znalazł się w ogólnopolskich mediach.

Strona:
www.17.09.koliber.org/

K.W.
2008-11-25 01:30:15

Odnawiamy Polskie Pomniki

Relacja ze spotkania Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia KoLiber
27 X 2008 r.

Tytuł: „Odnawiamy Polskie Pomniki”
Goście: p.Anatol Sulik (z Ukrainy – Wołyń), p.Krystyna Cybula (KoLiber)

Na początku spotkania pani Krystyna Cybula wyjaśniła nam genezę projektu „OPP”. Opowiedziała o wielkim wrażeniu w jaki wprawiło ją polskie dziedzictwo, pozostające na dawnych Kresach Wschodnich, które poznała podczas swoich podróży po Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Zakarpaciu i Wileńszczyźnie. Choć, jak stwierdziła, widać że państwo polskie „coś robi”, to wygląda na to, że potrzebna jest mu pomoc albowiem działania państwa są absolutnie niewystarczające. Stąd narodził się pomysł, by raz do roku, w trakcie wakacji na kilka dni wyjechać w miejsce, gdzie znajdują się polskie pomniki, zaniedbane i wymagające odnowienia. Osobiście może wskazać takie miejsca we Francji, na Ukrainie i na Litwie. Pani Krystyna, jest osobą bardzo konkretną, więc od razu przedstawiła szczegółowy program:
– wyjazd na Wołyń w lipcu 2009
– 2 dni w podróży
– 3 dni pracy na cmentarzach w Zasmykach (AK) i Turzysku (legiony)
– 2 dni zwiedzania Wołynia, Polesia Wołyńskiego i Galicji

Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem KoLibrantów oddziału warszawskiego. W ciągu najbliższych tygodni będziemy ustalać szczegóły.

Następnie Pani Krystyna przedstawiła nam gościa specjalnego, pana Anatola Sulika. Człowieka niezwykłego, posiadającego ogromną wiedzę o historii, szczególnie historii Wołynia, Honorowego Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, wielokrotnie odznaczanego przez polskie władze. Wśród wielu jego zasług wymienić można: zinwentaryzowanie 66 polskich cmentarzy, oraz wydanie książki poświęconej temu tematowi. Nasz gość to także: korespondent Dziennika Kijowskiego i publicysta kwartalnika Krynica.

Prócz zasług i dokonań pana Anatola, warto dodać, że mieliśmy okazję obcować z Kresowiakiem, Polakiem pochodzącym ze Wschodu. Dopiero w trakcie takich spotkań wtedy można zobaczyć jak wielkie bogactwo kultur i charakterów niosła Wielka Rzeczpospolita. Pan Anatol, jako człowiek wschodu, jest sentymentalny i melancholijny. Jego osoba, w stolicy „pędzącej wszędzie”, była zjawiskiem niezwykłym.

Nasz gość, śpiewną polską mową opowiedział nam o sytuacji cmentarzy, którymi się opiekuje. Wymieniał wiele nazw miejscowości, które przeciętnemu Polakowi nic nie mówią. A jednak tam także spoczywają „nasi”. Są tam złożone prochy zarówno polskich żołnierzy, jak i przedstawicieli polskiego życia kulturalnego i społecznego ówczesnej Polski. Historię każdego z miejsc, pan Anatol ilustrował zdjęciami i anegdotami. Cała opowieść przypominała bardziej „pradawne opowieści międzypokoleniowe” niż wykład. Ich niepowtarzalność jest taka wielka, że nie da się ich opisać, trzeba ich wysłuchać!

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem nas do odwiedzenia miejsc, o których opowiedzieli nasi goście. Jedno jest pewne – pojedziemy!

K. Wyszyński
2008-11-25 01:24:58

Podsumowanie kadencji Karola Wyszyńskiego

Warszawa, 3.06.2007

Szanowni KoLibranci i KoLibrantki,

tak jak obiecałem w przemówieniu inauguracyjnym, w listopadzie 2006 r., zwołałem Walne Zebranie Członków w celu powołania nowych władz. Dzięki temu będą one miały całe wakacje na przygotowanie dobrego programu na nową kadencję.

Dziś chciałbym Wam przedstawić podsumowanie naszej kilkumiesięcznej pracy. Podzieliłem nasze działania na kilka kategorii, dzięki czemu łatwiej się będzie zorientować „o co w tym wszystkim chodzi”. Ważne też, byście wiedzieli kto za co odpowiadał, dlatego wszędzie są umieszczone odpowiednie nazwiska. Dodam, że części osiągnięć wynika z samodzielnych działań naszych członków. Zarząd OW nie musiał, mieć z nimi wiele wspólnego.
A konkretnie, co udało się zdziałać?

I.To co widać:
1. Największe wydarzenia:
1.1. Warszawska Sekcja Informatyczna (odpowiedzialni: Lesław Sierocki – przewodniczący, Bernard Łabno – twórca strony, Andrzej Oszmian, Bartosz Sosnowski; początkowo także Maciej Mierzejewski). Nasza WSI stała się sekcją ogólnokolibrową. WSI uruchomiła i prowadzi:
– http://www.koliber.org, http://www.warszawa.koliber.org
– Forum: http://www.forum.koliber.org
– szkolenia dla innych oddziałów.

1.2. Projekty:
– Latający Uniwersytet Kolibra (odpowiedzialni: Bartosz Marcinkiewicz, Marta Kube):
LUK był goszczony w LXIV L.O. im. Stanisława Witkiewicza, w dniach 12 III – 19 IV naszymi prelegentami byli: Andrzej Szczęśniak (Stowarzyszenie KoLiber), senator Marek Rocki (Stowarzyszenie KoLiber), Przemysław Wipler (Stowarzyszenie KoLiber), Andrzej Sadowski (Centrum Adam Smitha). Dyrekcji liceum i naszym prelegentom bardzo serdecznie dziękuję!
– Debaty Młodej Prawicy (odpowiedzialni: Anna Grabińska, Ronald Lasecki):
W ramach tego projektu przeprowadzono trzy debaty pomiędzy przedstawicielami młodzieżowych organizacji prawicowych: 8 III: „Co to jest prawica?”(reprezentant Kolibra – Ronald Lasecki), 11 IV: „O potrzebie zmian w Konstytucji RP”(reprezentant Kolibra – Piotr Szczepański), 15 V: „Polska w Unii Europejskiej” (Ronald Lasecki). Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.debata.koliber.org. Przy okazji debat zostało nawiązanych wiele ciekawych znajomości.

1.3. Akcja „Pro-Estonia” (stała się akcją ogólnokolibrową), (odpowiedzialny: Jan T. Bielicki; współpraca: m.in. Zuzanna Krukowska – o. Warszawa; Jan Roman – o. Trójmiasto; Krzysztof Bielicki – sympatyk). Uruchomiliśmy stronę z listem do Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zebraliśmy prawie 2,5 podpisów pod listem. Zorganizowaliśmy także konferencję pod Ambasadą Estonii. Ambasador Estonii przyjął naszych przedstawicieli i bardzo gorąco podziękował na wsparcie.

1.4. Spotkanie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w ramach projektu „Masz wybór, masz głos”, (odpowiedzialny Tomasz Turbak, o. Jawor).
Spotkanie poprowadził Kolega Turbak, obecni byli na nim mieszkańcy Warszawy oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów. Baner Kolibra był bardzo dobrze widoczny.

1.5. Obchody 7 rocznicy powstania Stowarzyszenia Koliber, (odpowiedzialni: Lesław Sierocki, Bernard Łabno, Marta Kube, Anna Grabińska, Adam Witkowski, Ronald Lasecki, Jan Bielicki; pomoc m.in.: Karol Wiszniewski, Jarosław Kornaś, Bartosz Marcinkiewicz, Adam Wojtasiewicz). W ramach obchodów:
– Przeprowadziliśmy szkolenie z systemu CMS
– Zorganizowaliśmy debatę: „Marzenie czy koszmar? Spór o państwo opiekuńcze” pomiędzy Mateuszem Machałem z Instytutu Milesa a dr Maciejem Gdula Krytyki Politycznej
– Zorganizowaliśmy debatę: „Konserwatysta w polityce, teoria a praktyka” pomiędzy posłem Arturem Górskim a dr Adamem Wielomskim (Koliber)
– Przeprowadziliśmy dyskusję nt. przeszłości i przyszłości Kolibra i środowiska konserwatywno-liberalnego; obecni byli m.in.: Jacek Spendel, prezes Stowarzyszenia Koliber, Jeremi Mordasiewicz – członek honorowy Stowarzyszenia Koliber, poseł Krzysztof Bosak, „ojcowie założyciele Kolibra”: Przemysław Wipler, Stanisław Wojtera, Łukasz Wróbel (obecnie Fundacja Pro).
– Zorganizowaliśmy bardzo udaną imprezę w jednym z pubów warszawskich; na spotkaniu pojawiło się wielu KoLibrantów z chlubną przeszłością, z różnych powodów nie uczestniczących w obecnych działaniach Oddziału.
– Została odprawiona msza święta w intencji członków Stowarzyszenia Koliber.

1.6. Piknik konserwatywny w Celestynowie (zorganizowany przez Kolegę Stefana Traczyka).
Mecz piłki nożnej, strzelnica, wspólne pieczenie dzika? Po więcej szczegółów odsyłam na stronę: http://www.traczyk.prv.pl.

1.7. Konwent Zwyczajny Stowarzyszenia Koliber (odpowiedzialni m.in.: Krzysztof Brejnak, Jan Bielicki, Marta Kube, Anna Grabińska). W ramach zjazdu:
– Zorganizowaliśmy konferencję poświęconą pamięci Miltona Friedmana (odpowiedzialny: K. Brejnak). Prelegentami byli KoLibranci: Jan Fijor, Wojciech Bartelski, Krzysztof Górniak.
– Zadbaliśmy o sprawy organizacyjne.
– Zorganizowaliśmy imprezę integracyjną.

1.8. Spotkanie czwartkowe z Chrisem Niedenthalem (odpowiedzialny Jan T. Bielicki)
Odbył się pokaz slajdów autora. Zobaczyliśmy wiele znanych zdjęć, które zostały odpowiednio skomentowane przez samego pana Niedenthala. Relacja ze spotkania ukazała się w TVP3, a Kolega Bielicki udzielił wywiadu.

2. Wydarzenia:
2.1. spotkania czwartkowe (odpowiedzialni m.in.: Jan Bielicki, Ronald Lasecki, Karol Wiszniewski, Bohdan Pretkiel). Naszymi gośćmi, prócz Chrisa Niedenthalla byli: ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier – temat: „Wolność słowa w Internecie”, dr Krzysztof Urbanek i dr Adam Wielomski – „Kim był Mikołaj Gomez Davila?”, poseł Artur Górski, poseł Andrzej Czuma, Stanisław Wojtera – „Jak zorganizować imprezę?”, Łukasz Wróbel – „Społeczeństwo wobec babycaustu”.

2.2. inne – różne:
– odbyło się szkolenie z autoprezentacji (odpowiedzialny: J.T.Bielicki, współpraca: Magdalena Murawska);
– wspólnie kibicowaliśmy polskiej reprezentacji siatkarskiej, w finale Mistrzostw Świata (pomysłodawca: L.Sierocki);
– wystosowaliśmy listo otwarty do radnych Warszawy i przekazaliśmy im grę komputerową „Sim City 3000”;
– zorganizowaliśmy debatę oksfordzką nt. „Konserwatyzm zawsze da się pogodzić z liberalizmem”;
– wydaliśmy dwa oświadczenia (odpowiedzialny: Ronald Lasecki): dot. budowy gejowskiego pomnika, dot. postaw partii centroprawicowych w sprawie aborcji
– z naszej inicjatywy została odprawiona msza święta w intencji duszy gen. Pinocheta i wszystkich ofiar wojny domowej w Chile (pomysłodawcą był sympatyk Kolibra Paweł Toboła-Pertkiewicz).

2.3. inne – we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Koliber:
– udział w akcji „Nie daję, nie biorę łapówek”
– udział w akcji „Broń swojej emerytury”
– udział w akcji „Stop polityce na uczelniach”
– udział w Marszu dla Życia i Rodziny
– publikacja artykułów w periodyku Stowarzyszenia Koliber „Gońcu Wolności”

2.4. inne – współpraca z parlamentarzystami:
Nawiązaliśmy (ew. pogłębiliśmy) współpracę z:
– senatorem Markiem Rockim (wykład w ramach Latającego Uniwersytetu Kolibra, patronat nad Debatami Młodej Prawicy);
– posłem Arturem Górskim (obecność na debatach, współpraca przy tworzeniu oświadczenia „Niskie podatki dla rodzin”, możliwość odbywania praktyk w biurze poselskim, patronat nad Debatami Młodej Prawicy);
– posłem Andrzejem Czumą (obecność na manifestacji poparcia dla Estonii, patronat nad Debatami Młodej Prawicy, oferta dalszej współpracy).

Szanownym Parlamentarzystom bardzo dziękuję za współpracę!

2.5. współpraca z innymi organizacjami:
– Fundacja PAFERE
– Instytut Misesa
– Koło Naukowe Austriackiej Szkoły Ekonomii
– Przy okazji DMP: AMP Wszerad, FM PiS, SMD, Młoda Warszawa, SM UPR, MW

2.6. udział w inicjatywach innych organizacji:

– Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska (FOO) – Biuletyn Obywatelski (odpowiedzialna Marta Kube)
– Udział w projekcie Gorące Krzesła zorganizowanym przez FOO (reprezentowali nas: Ronald Lasecki, Jan T. Bielicki)
– Udział w debacie nt. problemu agresji wśród młodzieży, zorganizowanej przez Inicjatywę Uczniowską (odpowiedzialny Przemysław Mrówka)
– Udział w obchodach wprowadzenia stanu wojennego.
II. Czego nie widać (na pierwszy rzut oka):

1. przeprowadzenie weryfikacji członków Oddziału Warszawskiego
2. uporządkowanie spraw finansowych
3. znalezienie lokalu na biuro Stowarzyszenia KoLiber (szczegóły 21.06)
4. prowadzenie dyskusji na: grono.net i goldenline.pl
5. dobra współpraca z władzami centralnymi Stowarzyszenie KoLiber
6. bieżące odpowiedzi na korespondencje przychodzącą na skrzynkę: warszawa(at)koliber.org
7. fundraising – wsparcie ze stronych Kolibrów mentorów, za co należą się im ogromne podziękowania!

Rozpoczynając swoją pracę 18 listopada 2006 przedstawiłem kryteria osiągnięcia sukcesu. Brzmiały one:
– grupa aktywnych KoLibrantów – 20 osób;
– przeprowadzenie 1 edycji Latającego Uniwersytetu Kolibra;
– przeprowadzenie 2 konferencji i 2 happeningów;
– znalezienie stałej siedziby;
– czas weryfikacji – 4 czerwca 2007.

Dziś mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces: prócz Zarządu (7 osób), działały sekcje (7 os.), dużą aktywność przy różnych okazji przejawiali członkowie-kandydaci (7 os.), mogliśmy liczyć także na starszych KoLibrów (kilkanaście osób); edycja LUK zakończona, konferencji i happeningi zostały zorganizowane (część we współpracy z innymi organizacjami); decyzja o biurze zostanie podana 21 czerwca.

Nie obyło się bez błędów, ale nie popełnia ich ten, co nic nie robi. O wszystkich błędach i problemach został sporządzony oddzielny raport, który przekażę nowej Pani Prezes.
Wszystkim dzięki którym udało się osiągnąć sukces chciałbym bardzo serdecznie podziękować. To był wielki zaszczyt i przyjemność prowadzić działania w Oddziale Warszawskim.
Nowej Pani Prezes życzę powodzenia i obiecuję wszelkie możliwe wsparcie. Wszystkich Kolibrów zachęcam do współpracy z nowym Zarządem.
Karol Wyszyński
Dziękuję wszystkim, którzy współpracowali i wspierali działania Zarządu Oddziału Warszawskiego!

Karol Wyszyński
2007-06-03 14:48:00

Manifestacja poparcia dla Estonii

Krótka relacja z manifestacji poparcia dla Estończyków, która odbyła się w Warszawie 11 maja 2007-05-11

Pomimo burzy i wiatru ok. 30 osób manifestowało swoje poparcie dla Estończyków. Wśród uczestników nie brakło KoLibrantów, ale równie widoczni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi Demokraci oraz Akcji Młodego Pokolenia Wszerad. Gościem specjalnym był pan Andrzej Czuma, poseł na Sejm RP, który opisał kontekst historyczny obecnych wydarzeń w Tallinie.

Organizatorzy zadbali o barwne widowisko. Nie brakło flag estońskich, polskich, bannerów poszczególnych organizacji. Można było również zaopatrzyć się w kokardy w barwach niebiesko-czarno-białych. Hasła które można było wyczytać bądź usłyszeć były zarówno po polsku jak i po estońsku: Eestlased, me oleme teiega (Estończycy, jesteśmy z Wami), Eesti on iseseisev (Estonia jest niepodległa) czy gromko skandowane: „Eesti!” (Estonia).

Ważnym momentem było zdjęcie flagi radzieckiej z drzewca i zastąpienie jej flagą estońską. Uczestnicy chcieli przypomnieć wszystkim, że ZSRS już nie istnieje (NSVL ei ole). Niektórzy byli przekonani, że trzeba o tym przypomnieć także prezydentowi Federacji Rosyjskiej. A jednym z haseł na transparentach było: „Wolnoć Władymirze w swoim domku”.

KoLedzy Jan Bielicki i Karol Wyszyński zostali przyjęci przez Ambasadora Republiki Estonii. Na jego ręce przekazali petycję skierowaną do szefa Komisji Europejskiej wraz z podpisami. Pan Ants Frosch bardzo gorąco podziękował za obecność i wsparcie Estończyków. Zapewnił, że relacja z manifestacji znajdzie się w mediach estońskich. Pan Ambasador przekazał KoLibrantom materiały informacyjne o Estonii i zamieszkach w Tallinie, a także oryginalne estońskie czekoladki („estoński Wedel”- jak zapewniał Ambasador).

Po wzniesieniu gromkiego „hip-hip hurra” na cześć Pana Ambasadora manifestację zakończono.

Karol Wyszynski
2007-05-15 00:51:00

Spotkanie z Andrzejem Czumą

18 stycznia odbyło się spotkanie czwartkowe Oddziału Warszawskiego. Naszym gościem był Andrzej Czuma – poseł na Sejm RP z Warszawy, w latach 60. i 70. działacz opozycji antykomunistycznej (założyciel „Ruchu” rzecznik ROPCiO i redaktor wydawanej przez ROPCiO „Opinii”), więzień polityczny w okresie stanu wojennego. W 1986 roku emigrował do Chicago, gdzie założył m.in. rozgłośnię radiową.
Andrzej Czuma został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.

„Zasadniczy wpływ na ukształtowanie osobowości Andrzeja Czumy musiały wywrzeć następujące czynniki: – wychowanie w rodzinie wielodzietnej o bardzo silnych więziach rodzinnych; – wychowanie w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych, rodzinie, której członkowie i przodkowie poświęcali się całkowicie idei walki o wolność i niepodległość; – wychowanie w rodzinie i środowisku silnie wierzących katolików” (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych PRL, Sprawa operacyjnego rozpracowania kryptonim „Omega”)
Krótko o spotkaniu:
Warto podkreślić, iż nasz gość okazał się być świetnym mówcą! W bardzo ciekawy sposób wprowadził nas w realia opozycji antykomunistycznej lat 60. Celem tamtych działań było upomnienie się o wolność i niepodległość. Była to działalność trudna, tym bardziej, że w społeczeństwie panowało przeświadczenie o niemożności wyrwania się spod wpływu Związku Radzieckiego.
Pan poseł opowiadał o podejmowanych działaniach, przeszkodach stawianych przez reżim, a także o tym jak układała się współpraca w środowisku podziemnym.

Zebrani członkowie i sympatycy KoLibra zadali mnóstwo pytań dotyczących m.in.: działań w opozycji antykomunistycznej, lat spędzonych w USA. Poprosili również o komentarz do bieżących wydarzeń z polskiej sceny politycznej.

Jan Bielicki
2007-01-12 12:41:00

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Po świątecznej przerwie, warszawski KoLiber wznowił działalność. Naszym pierwszym w 2007 roku Gościem był fotoreporter Chris Niedenthal. Na spotkaniu pod tytułem: „Stan wojenny i nie tylko. PRL w obiektywie.” przedstawił swoje fotografie z lat 1973-89.

Jan Bielicki
2007-01-03 13:33:00

Obchody 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Zgodnie z tradycją w dniu 12 grudnia wszystkie osoby, które chcą uczcić pamięć Ofiar stanu wojennego zbierają się o godz. 23.15 na rogu ulicy Puławskiej i Ikara. Prosimy o wzięcie ze sobą zniczy. 10 minut przed północą schodzimy w dół pod dom generała Jaruzelskiego.
Na miejscu składamy znicze, głos zabiorą organizatorzy, historycy IPN-u, którzy przekażą nowe informacje na temat kulisów wprowadzenia stanu wojennego, a także uczestnicy wydarzeń z 1981 roku.

Organizatorem jest Forum Młodych PiS Warszawa.

Informacja pochodzi ze strony www.prawica.net

Jan Bielicki
2006-12-12 14:39:00

Pamięci Miltona Friedmana

Odbyła się konferencja poświęcona Miltonowi Friedmanowi (1912-2006) laureatowi nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

udział wzięli:

Jan Fijor – publicysta, podróżnik, autor i wydawca książek poświęconych tematyce wolnorynkowej, członek Stowarzyszenia KoLiber;
Wojciech Bartelski – ekonomista, radny Miasta Stołecznego Warszawy, członek Stowarzyszenia KoLiber;
Krzysztof Górniak – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, doktorant SGH, członek Stowarzyszenia KoLiber;

Konferencja odbyłą się 16 XII 2006.

Konferencja odbyła się w sali konferencyjnej przy ul. Corazziego 7, na IV piętrze.

Jan Bielicki
2006-12-12 12:17:00

Wspólne kibicowanie – 3.12.2006

Grupą KoLibrantów i sympatyków udaliśmy się na Plac Zamkowy.
Mecz trochę się opóźnił, ale nie zmarnowaliśmy tego czasu: sprawdzaliśmy okrzyki, rogrzewaliśmy ręce do klaskania.
Zaczęło się…
najpierw krótkie wspomnienia z drogi do finału, a następnie prezentacja naszych zawodników.
Wokół nas gorący doping. Nie udawajmy skromnych, niektóre okrzyki i pieśni sami inicjowaliśmy.
„Polska, Polska, Polska Polska……..lalalalalalalalala”
Nasi bardzo stremowani, a w dodatku Gacek kontuzjowany. Kto go wpuścił? Trener Lozano sprawia wrażenie, że wie co robi, a my biedni kibice przeżywamy męczarnie. Nasi przegrywają pierwszego seta. Niestety widać ogromną różnicę klas obu zespołów. Ale my nadal wierzymy. Przy kolumnie Zygmunta grupa zapaleńców wznosi okrzyki. Dołączamy się! Za chwilę cały Plac znów śpiewa. Tym razem: \”W stepie szerokim\” – znamy na pamięć i ciągle wierzymy.
Nareszcie mamy powody do radości! 2 set gra zupełnie inna drużyna! Przełamujemy blok, bronimy, walczymy! Aż przyjemnie oglądać! Na Placu co chwilę słychać okrzyki radości. Walka trwa, uzyskujemy niewielką przewagę, niestety na krótko, a po chwili już jest po secie. Ale my nadal wierzymy!!!
Trzeci set…nasi próbowali. Niestety. Przegrywamy całość 0:3.

Nic to jednak, bo: „Już za 4 lata…”

A naszym wspaniałym siatkarzom: dziękujemy!

Wielkie podziękowania należą się również organizatorom telebimów!

I oczywiście dla KoLegi Lesława Sierockiego za pomysł by wspólnie kibicować!

Dla KoLibrów warszawskich notował: Karol Wyszyński

P.S. Po meczu złożyliśmy podziękowania dla naszych zawodników za pośrednictwem TV. Powiedzieliśmy, że także dzięki nim jesteśmy dumni z bycia Polakami („proud to be Polish”). Ponoć można to było zobaczyć w Teleexpresie.

Wojciech Radko
2006-12-05 22:29:00

Kadencja Krzysztofa Kowalskiego – 2005rok

2005-04-24 09:15:00

Sprawozdanie prezesa Krzysztofa Kowalskiego z działalnosci oddziału w 2005 roku.

W czasie kadencji obecnego zarządu czwartkowymi gośćmi KoLibra byli Wojciech Klewiec Wojciech Bartelski, dr Tomasz Grochulski, mjr rez. Michał Fiszer, dr Antoni Dudek, Wiceprezes Magdalena Murawska, Józef Szaniawski, Paweł Szałamacha, Jeremi Mordasewicz (dwukrotnie), dr Adam Wielomski, Wiktor Krasucki, Prezes Paweł Podsiedlik, Marcin Bonicki, o. Andrzej Rębacz cssr, Igor Zalewski, poseł dr Artur Górski, Przemek Zaboklicki i pani Halina Pracel uczestniczka powstania Warszawskiego. Często przed spotkaniami Konrad Rajca i Tomek Stefanek przeprowadzali wywiady z gośćmi umieszczane na stronach Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych portalach.

Powstała nowa strona internetowa oddziału, z możliwością komentowania. (Stworzona przez Marcina Pieciukiewicza).

Byliśmy wielokrotnie zapraszani na nagrania programów telewizyjnych m.in. ?Warto Rozmawiać?, ?Debata?, ?Co z tą Polską??, często z możliwością wypowiedzi.

Wspólnie z Fundacją Odpowiedzialność Obywatelska współorganizowaliśmy spotkanie wspomnieniowe o śp. Krzysztofie Dzierżawskim.

Odbyła się kolejna edycja Latającego Uniwersytetu w L.O. Tytusa Chałbińskiego, koordynowanego przez Tomka Stefanka.

Pikietowaliśmy redakcję Rzeczpospolitej, przeciw zwolnieniu z pracy Bronisława Wildsteina.

Z inicjatywy Oddziału Warszawskiego KoLibranci oraz nasi sympatycy masowo wzięli udział w głosowaniu na stronie Stowarzyszenia Młodego Centrum, przeciwko konstytucji europejskiej dzieki, czemu pokonaliśmy euroentuzjastów na ich własnej stronie. W wyniku, tego zwycięstwa nasze Stowarzyszenie zostało rozreklamowane na stronach młodzieżówki (wtedy jeszcze) Unii Wolności.

Zostało wydane oświadczenie przeciwko przeprowadzeniu trasy ekspresowej przez centrum Warszawy, które ukazało się w lokalnych gazetach.

Happeningiem Bałwany na Wiejskiej protestowaliśmy przeciwko posłom lewicy, którzy po raz kolejny złamali obietnice wyborcze i nie rozpisali wcześniejszych wyborów. Relacja ukazała się w Superexpressie i Radiu dla Ciebie.

Podarowaliśmy na ręce Wiceprezydenta Skrzypka film ?Dług? w związku z zaciągnięciem przez Prezydenta Kaczyńskiego najwyższego długu w historii stolicy. Relacje z happeningu znalazły się w Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy i Super Expressie. Relacje nadały również radia: Warszawa-Praga, 94 i Kolor.

Uchwałą Zarządu Dzielnicy Śródmieście przyznano Oddziałowi lokal. Umowa nie została jeszcze podpisana. Gdy zostaną uregulowane wszelkie formalności, będziemy mieć prawo do 13 metrowego pokoju. W tej chwili współkorzystamy z sali konferencyjnej.

Wspieraliśmy prace centrali w organizacji obchodów pięciolecia KoLibra. Z inicjatywy oddziału Warszawskiego przyznano członkostwo honorowe Rafałowi Ziemkiewiczowi, Jeremiemu Mordasewiczowi i Bronisławowi Wildsteinowi. Relacja z wręczenia członkostw honorowych ukazała się na największych portalach internetowych. Uroczystość dokumentowali również dziennikarze Wprost.

Wspólnie z Klubem Zachowawczo-Monarchistycznym, Młodzieżą Wszechpolską i przy poparciu innych organizacji prawicowych złożyliśmy bezpośrednio na ręce Andre von Graffenried?a list sprzeciwiający się nominowaniu Marii Szyszkowskiej do Pokojowej Nagrody Nobla przez rząd Szwajcarii. Pan Ambasador wyjaśnił, że doniesienia prasowe są nieprecyzyjne i rząd Szwajcarii nie ma z nominacją nic wspólnego.

Razem z eurodeputowanym Bogusławem Sonikiem, Młodymi Demokratami, Młodymi Konserwatystami i Unią Polityki Realnej protestowaliśmy pod Ambasadą Kuby przeciw uwięzieniu polskich dziennikarzy.

Zorganizowaliśmy w Klubie Hybrydy Konferencję z okazji dni Kapitalizmu, w której udział wzięli Jeremi Mordasewicz, prof. Jadwiga Staniszkis, Andrzej Szczęśniak, Krzysztof Bukiel, Paweł Dobrowolski, Wojciech Bartelski, Jerzy Rzędowski, Bogdan Dobosz, Konferencję poprowadził: Tadeusz Mosz (TVP). Patronat nad wydarzeniem objęły: Tygodnik Wprost, Tygodnik Najwyższy Czas!, Stosunki Międzynarodowe i Korespondent.pl.

W dniu następnym odbył się Marsz dla Kapitalizmu, który nawiązał swoim rozmachem do dwóch pierwszych edycji, co napawa nadzieją, ze chudy okres organizacji marszy mamy już za sobą. Kilka dni po konferencji razem z Jeremim Mordasewiczem uczestniczyłem w nagraniu audycji na temat kapitalizmu w Radiu Warszawa-Praga.

Dziękowaliśmy Francuzom i Holendrom za odrzucenie europejskiego traktatu konstytucyjnego, pijąc szampana przed ich Ambasadami.

Współorganizowaliśmy pikietę przeciwko deprawacji i pedofilii. W wyniku, której nasz reprezentant został zaproszony na dyskusję w redakcji Sukcesu. Reprezentowali nas Jarosław Kornaś oraz w imieniu KZM Adam Wielomski. Obszerna relacja z dyskusji została zamieszczona w gazecie.

Stworzyliśmy prezentację internetową odnoszącą się do działań Marszałka Cimoszewicza, wtedy już (i jeszcze) kandydata na Prezydenta RP.

Planowane akcje dotyczące wyborów nie odbyły się ze względu na wycofanie się z wyborów kandydata i słabe poparcie partii socliberalnej. Darowizny przekazane na ten cel zostaną zaliczone na poczet składek lub zwrócone darczyńcom.

Również za sprawą Oddziału Warszawskiego media zostały poinformowane o proteście przeciwko umieszczeniu i tym samym promowaniu wizerunku Che Guevary na soczkach Tymbarku. Relacje o tym wydarzeniu ukazały się w Gazecie Wyborczej i Newsweeku.
Z inicjatywy Oddziału Warszawskiego powstała kompletna lista kandydatów KoLibra z całej Polski. Myśmy również rozesłali informacje o podpisywaniu przez kandydatów do parlamentu Dekalogu Polityka stworzonego przez kol. Marcina Bonickiego.

W wyborach parlamentarnych zgodnie z uchwałą Rady Krajowej poparliśmy wyłącznie członków Stowarzyszenia. Byli to kandydaci do Senatu prof. Marek Rocki, Andrzej Szczęśniak; i Sejmu: Przemysław Wipler, Andrzej Halicki i z okręgu podwarszawskiego Stanisław Stoczyński. Czterech z pięciu wymienionych kandydatów zdecydowało się związać z KoLibrem dzięki działaniom członków zarządu i przy wsparciu innych członków oddziału. Zorganizowaliśmy konferencję z trzema Warszawskimi kandydatami. Prestiżowe reklamy konferencji ukazały się dwukrotnie w Gazecie Wyborczej. I choć w wybory skończyły się zwycięstwem wyłącznie prof. Marka Rockiego, to dzięki poparciu kandydatów startujących z list PiS i PO zerwaliśmy (chyba już ostatecznie) z wizerunkiem młodzieżówki Unii Polityki Realnej, co ułatwia otwarcie się i ułatwienie współpracy z nowymi osobami, środowiskami, dziennikarzami, szkołami i uczelniami. Należy również zwrócić uwagę, że pozostali kandydaci mają wysoką pozycję zawodową i polityczną, cieszą się wysokim autorytetem w swoich środowiskach, co może dodatkowo zaprocentować na korzyść Stowarzyszenia, ale to jak chęć ich współpracy zostanie wykorzystana zależy od przyszłych władz krajowych i władz oddziału.

Spotkaniem z Przemkiem Zaboklickim zainaugurowaliśmy spotkania w ramach Klubu Samorządowego, dzięki któremu osoby zainteresowane tematyką samorządową oraz chcący świadomie głosować w nadchodzących wyborach mogą zapoznać się z kompetencjami poszczególnych organów samorządu i proponować ciekawe rozwiązania.

Na ukończeniu jest również projekt nowej edycji Latajacego Uniwersytetu, którego koordynację przejął Jan Bielicki. Przygotowywana jest oferta reklamowa, która wkrótce zostanie rozesłana do szkół.

2005-04-24 09:15:00

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego pod domem gen. Jaruzelskiego

Warszawa, 13 grudnia 2003

W nocy z 12 na 13 grudnia czuwaliśmy pod domem gen. Jaruzelskiego. A wieczorem 13 grudnia zapaliliśmy znicze na placu Piłsudskiego, chcąc w ten sposób uczcić pamięć ofiar Stanu Wojennego.

Marcin Pieciukiewicz
2003-12-14 17:25:00